První PRIDE

Šedesátá léta 20. století nebyla pro lidi z LGBTQ+ komunity přívětivým prostředím a v mnoha zemích světa byli tito lidé vystaveni různým nespravedlnostem, od společenského nepřijetí přes nenávistné projevy až po policejní šikanu. V USA tomu není jinak. V mnoha velkých městech, jako je Seattle, San Francisco, New Orleans nebo New York, však vznikly gay bary, které poskytují bezpečné místo pro všechny členy komunity. Tyto bary však byly legalizovány až v roce 1966 díky usilovné práci aktivistů. Policii a dalším úřadům se však tato myšlenka stále nelíbila, a proto prováděly razie na místech, kde se shromažďovala LGBTQ+ komunita, častěji, než bylo nutné.

Stonewall Inn - bezpečné místo pro všechny

Jedním z těchto barů byl Stonewall Inn, který měl v rámci místní New Yorské komunity dobrou pověst, protože byl otevřený opravdu všem (dokonce i drag queens, které z jiných gay barů vyhazovali), ale na druhou stranu v něm nebyly nejlepší hygienické podmínky - netekla tam teplá voda na mytí nádobí, nebyly tam funkční a čisté toalety ani úniková cesta a mezi návštěvníky se povídalo, že majitelé často vydírali ty nejbohatší z nich, kteří chtěli udržet svou sexualitu v tajnosti. Pod záminkou těchto skutečností provedla policie dne 28. června 1969 na místě razii. Newyorská zkorumpovaná policie obvykle před takovými zátahy varovala majitele barů, ale tentokrát to bylo jinak a lidi ze Stonewall Inn to zastihlo nepřipravené.

Krátce po půlnoci vstoupilo do baru 8 policistů v civilu. Jejich úkolem bylo najít všechny lidi, kteří se "převlékali" za opačné pohlaví, což bylo v té době v New Yorku nezákonné. V praxi to vypadalo tak, že policistky odvedly podezřelé na toalety a zkontrolovaly, zda jejich pohlaví odpovídá oblečení, které mají na sobě. Mezitím do Stonewall Inn dorazili další policisté s policejními dodávkami a začali nakládat hosty, kteří neprošli kontrolou.

Proč komunita začala protestovat?

Není přesně známo, co bylo příčinou nepokojů ve Stonewallu, ale většina lidí se domnívá, že protest vypukl poté, co policie zatkla ženu v pánském oblečení Storme DeLarverieovou, která si stěžovala, že pouta, kterými byla spoutána, byla příliš těsná. Ve stejnou dobu došlo o několik metrů dál k incidentu, kdy policista při nakládání do policejního auta udeřil do obličeje lesbickou ženu, která začala křičet, aby dav něco udělal. To vyprovokovalo návštěvníky a zaměstnance Stonewall Inn i náhodné kolemjdoucí natolik, že začali policisty zasypávat různými předměty, jako jsou láhve, mince a drobné kameny, a někteří dokonce začali propichovat pneumatiky policejních aut a jinak ničit policejní majetek.

A jak to vyvrcholilo?

Během deseti minut se začaly ozývat protesty. Kolem Stonewall Inn se shromáždily stovky lidí, kteří provolávali hesla jako "Gay power!" nebo "We shall overcome!" ("My vás přemůžeme!"), policie všude útočí na lidi a zatýká jich stále více. To však lidi ještě více pobouřilo, a tak se snažili bránit všemi prostředky. Vše vyvrcholilo tím, že se policie musela v zájmu vlastní bezpečnosti zabarikádovat uvnitř Stonewall Inn. Ani tam je však protestující nenechali na pokoji a pokusili se vtrhnout dovnitř. To však jen přivolalo další policisty, tentokrát plně ozbrojené, kteří osvobodili své kolegy ukrývající se uvnitř Stonewall Inn.

Přestože první noc Stonewallských nepokojů byla násilná, nikdo nebyl vážně zraněn, ačkoli několik účastníků na obou stranách hlásilo zranění. V následujících dnech se v Greenwich Village sešli aktivisté, aby využili situace k šíření informací a vytváření komunity, která by podpořila hnutí za práva LGBTQ+. Tím si vysloužili pozornost policie, ale atmosféra už nebyla tak napjatá jako první noc. 

Stonewalské poselství

Stonewallské nepokoje zanechaly výraznou stopu v historii hnutí za lidská práva. Díky událostem z 28. června 1969 vznikly organizace jako Gay Liberation Front, sdružení různých aktivistických skupin na podporu sexuálních menšin, které založili obyvatelé Greenwich Village, nebo PFLAG (Parents, Families and Friends of Lesbians and Gays). Rok po nepokojích se v Americe konaly první pochody PRIDE, což byl způsob, jak uctít Stonewall. Oficiálním heslem pochodu bylo "Řekni to nahlas, gay je hrdý". Tisíce lidí pochodovaly z Manhattanu do Central Parku. Po vzoru New Yorku uspořádali později v témže roce vlastní pochody aktivisté z dalších měst, jako je Los Angeles, San Francisco, Boston a Chicago. To, co se stalo v Greenwich Village, odstartovalo hnutí za lidská práva komunity LGBTQ+ v zemích po celém světě, které pokračuje dodnes - více než půl století po Stonewallu.